Results Qualifying

 

Judges:  Chris McCool and Susie Ritch

 

1st Place
Julie Cole & show chairman Chris Payne.
On the right is Julie & Crackshot Blazing Primetime
 

 

       The "X" shows who was called back for each additional series

#

1 & 2

3 Placing

Dog Name

Owner

Handler

1

X X  

Quail Run's Quicksilver

Julie Cole

Julie Cole

2

     

Red Dirt's Fierce Allegience JH

Larry Woodson

Chris Payne

3

X X 4

Crooked Oak Crazy Train

Mike & Lane Hafley

Mike Hafley

4

     

Sunshine Elijah Rock

sharon parker

Steve Parker

5

     

Titans American Classic

John Ferg

Andy Ferg

6

     

HRCH Bosco Chai SH

Andy Symons

Andy Symons

7

     

Colonials Crossfire Rhode Trip

Bruce Ahlers DVM

Bruce Ahlers

8

     

CH Silvercreek Murray Samuel MH ***

Michael Moscowitz

Michael Moscowitz

9

    Rsv Jam

Chesshar's Rebel Jock

Jim Batte

Jim Batte

10

X X 1

Crackshot Blazing Primetime

Julie Cole

Julie Cole

11

X X Jam

CH. Blackwater Friar Tuck SH

W. Joyce Shaw

W. Joyce Shaw

12

X    

Redlion's Notorious SH Can JH WDX

Al & Z Melhus & J Pappler

Jane Pappler

13

     

Z"S Blazing Backdraft

Mary Ellen Mazzola

Mary Ellen Mazzola

14

X X Jam

Sunshine Sally Forth

Sharon & Stephen Parker

Steve Parker

15

X X Jam

Desmarais of Cold Harbor

John Nichols

John Nichols

16

X X Jam

JJ's Rachel

Linda Patterson

Mitch Patterson

17

X X Jam

Nordais Double On Ice

Blair Clark

Blair Clark

18

X X 2

Red Dirt's Big Iron

Chris Payne

Chris Payne

19

     

CH Southern Star Dirty Martini CD, SH

Chris Dodson

Andy Ferg/Chris Dodson

20

X X Jam

Crossfire's Genuine Browning

Marlene Drag DVM

Bruce Ahlers

21

X X Jam

Crackshot Sidekick

Louis & Tamera Trujillo

Julie Cole

22

     

SHR Slammers Bullet From Nowhere

Andy Symons

Andy Symons

23

X X 3

Z's Blackburns Benny

Mary Ellen Mazzola

Mary Ellen Mazzola

24

     

Westwind Whispering Cove, SH

Michael Moscowitz

Michael Moscowitz

25

     

Sunshine Georgia Peach

Stephen & Sharon Parker

Steve Parker

26

     

Goldeneyes Sunshine Sage SH, WDQ

Kati Becker

Edgar Johnson

27

X X Jam

Caroway's Rocky Mountain Gunner

John Norris

John Norris

28

X X Jam

Colonial Yogi Brown Bear

Edward Murray

Edward Murray

29

X X  

Rocky Hook's Rebel of Nordais

Marston Jones

Marston Jones

30

X    

HRCH Neptune's Prairie Darkstar MH

Jon Butler

Jon Butler

31

     

CH Happyfeet's General Charlie RN/RA/CD

Maurine Coleman

Maurine Coleman

 

First and Second Series was combined and was a triple and a blind.  17 dogs were called back for Wednesday morning for the water blind.  Strong winds all day added some hazards to the running dogs.  15 Dogs were called back to the last series.


   Winners         8              8                9               9              14             18            18              20            20               22             24             24    


       25          27              27             30            30                                                             ?               ?    advise who this is please


Arrive Monday Results Open Results Amateur Results Qualifying Results Derby Results Sr Puppy Results Jr Puppy Trophies

ACC Field Trial Coverage and Photos by Jane Pappler
 All pictures are copyrighted -
Redlion Web Design

2003 American Chesapeake Club
Home | Comments