Qualifying

 

October 29, Tuesday
Starts
at  8 am - 36 Entries
Judges:
 Frank Kearney & Kathy Yates


Qualifying 1st Place - Colonial's Sure Bet
Owner/Marlene Drag   Handler/Bruce Ahlers

 

Call Backs:  An "X" will be place in the boxes to show when the dog was called back for the next series.  If the dog is not called back for the next series, that area will be "grayed" out to show he/she is no longer in the competition. The final results will be in the "Placing" column.
 

Qualifying Stake
 

#

Call Backs

Placing

Dog Name

Owner

Handler

1

 

 

 

HRCH Y-Farms Yikes I Stay In Trouble JH

Donald Hinson

Mickey Hinson

2

 

 

 

Haven Beach's Deuce is Wild JH**

Chris Hudgins

Chris or Hunter Hudgins/Scott Bergman

3

X

 

 

Shallcross Lake's Little Rascal SH

Robert Louie Jr

Bob Louie/Bob Tebbens

4

X

 

 

Redirt's Sweet Emotion SH

Chris Payne

Woody Woodson

5

X

 X

  Jam

Pond Hollow Four Corners SH

Joe Crocco

Joe Crocco

6

Scratch

Red Dirt's Bumble Bee

Timothy Phillips

Tim Phillips/Ashley Rogers

7

 

 

 

Abby's Soggy Bottom Goose MH

William Boseman

Buddy Boseman

8

X

 

 

CH Port Side's Great Xpectations MH

Virginia Reed

Ronald Reed

9

 Scratch

Delaware Rivers Return Flight**

Jeffrey Wilson

Jeffrey Wilson

10

X

 X

4

Rocky Hooks Ben

Marston Jones

Marston Jones/Katie Gutermuth

11

 

 

 

Treasure Lake Belle of the Burg SH

Robert Baldwin

Robert Baldwin

12

X

 X

  Jam

Prairie Sky Swampcat

Jon Butler

Jon Butler

13

 

 

 

Oak Hill Dragline

John Dahl

John I. Dahl

14

X

 X

  Jam

Cramptons Brown Sugar.JH,SH

Martin Pinder

Martin Pinder

15

X

 X

 2

Can Ch Redlion's Notorious Wren SH WDQ CGC

Jane Pappler/John Wiacek

Jane Pappler

16

X

 X

 3

Red Dirt's Walk Down A River Road SH

Chris Payne

Woody Woodson

17

 

 

 

Longmeadow Byrdhouse Malli MH

George Marthinuss

George Marthinuss

18

X

 X

 1

Colonial's Sure Bet

Marlene Drag

Bruce Ahlers Dvm/Marlene Drag DVM

19

X

 

 

Blackwater Livin On The Edge

W. Joyce/Jeffrey T Shaw

Jeffrey T Shaw/W Joyce Shaw

20

 

 

 

Capt Thor's Kat 5 Storm Surge of Spirit Branch JH

Scott Bergman

Scott Bergman/Chris Hudgins

21

X

 X

 Rsv Jam

Nordais Sako of Caroway

Mario Beauregard

Mario Beauregard

22

 

 

 

CH Shallcross Lake's Chaamp MH WDQ RA

Robert Louie Jr.

Bob Louie/Bob Tebbens

23

 

 

 

Ches-shores Pallisades Lady Kelly MH**

Joe Crocco

Joe Crocco

24

 

 

 

HRCH Whiskey Creek's on the Fly TD,CDX,RA,MH,GN

Pat Trainor

Pat Trainor

25

 X

 X

  Jam

Abby's Diamond In The Ruff MH

William Boseman

William Boseman/Buddy Boseman

26

 Scratch 

Delaware Rivers First Flight**

Jeffrey Wilson

Jeffrey Wilson

27

 X

 

 

Treasure Lake Wilderness Dream SH

Beata Fenstermacher

Beata or Tim Fenstermacher

28

 X

 X

  Jam

Red Dirt's El Diva Reina MH WDQ

Larry Woodson

Woody Woodson

29

 X

 

 

Hope Springs Double Puff**SH

Julia Reardon

Robert Baldwin/Julia Reardon

30

 X

 X

  Jam

Blaesborg`s Ches Rocky Hooks Norsem

Johnny Sorensen

Marston Jones/Katie Gutermuth

31

 

 

 

Oak Hill Shere Khan

John Dahl

John I. Dahl

32

 

 

 

HR Cane's Canvasback Stitch MH

Robert Post

Robert Post/Beverly A Post

33

 

 

 

HR Hope Springs Hush Hush MH

Julia Reardon

Julia Reardon

34

 X

 

 

Smoking Scout MH

George Marthinuss

George Marthinuss

35

 X

 X

  Jam

Captain Thor's Lulu Belle

Nick Steen

Nick Steen

36

 

 

 

Cur-San's Dividend SH

Sandra D Dollar

Sandy Dollar

 


(L-R)  2nd, 3rd, 4th in Qualifying

Tuesday: First and second series were combined - it was a triple and then a land blind off to the side of the marks. 33 Starters for the land work. 19 called back for the water blind.  After the water blind there were 12 remaining contestants asked to the water marks. They are scheduled for 8 am Wednesday morning. 

Wednesday: The last test was a triple with an honor.  All the remaining dogs made it through the last test. Nice work handlers and dogs!


                  Qualifying Water Triple

 

Home Schedule of Events Entry Info Hotel and Meals Open Amateur Qualifying Derby Puppy Stakes Photos Donations & Drawing Items For Sale Trophies On the Road Again Visitors From Abroad
 

ACC Field Trial Coverage by Jane Pappler - Pictures are for your enjoyment for viewing only.
They are copy-righted and cannot be copied/downloaded/used for any advertising without consent/purchase from the photographers.
  2013 American Chesapeake Club and
Redlion Web Design